Definice

Psí atopická dermatitida je geneticky podmíněné dědičné onemocnění projevující se svěděním a zarudnutím kůže. Onemocnění je multifaktoriální, tzn. že o síle klinických příznaků rozhoduje zdravotní stav zvířete, vnější prostředí, strava a spousta dalších faktorů. Nejčastějšími alergeny jsou domácí prachoví a potravinoví roztoči, spory plísní, pyly stromů a květin. Méně častými alergeny jsou peří a chlupy ostatních zvířat.

 

Příznaky

První příznaky se nejčastěji objeví do 3 let věku zvířete a jde o svědivost a zarudnutí kůže. Jde zvláště o kůži v oblasti okolí očí, okolí tlamy, bradu a krk, ušní boltce a zvukovody, podpaží, třísla, břicho a meziprstí. Svědivost téměř nikdy nepostihuje oblast zad, výjimku tvoří plemeno Shar-Pei. U neléčených pacientů bývá komplikací sekundární infekce (způsobená bakteriemi, kvasinkami nebo obojím), v tomto případě se přidávají příznaky typu ztluštělá kůže, vypadávání srsti, různé dermatitidy. Psi se urputně drbou a olizují, často i v noci (což je únavné a frustrující jak pro psa tak pro majitele).

 

Diagnostika

Atopie u psů je diagnostikovatelná na základě anamnézy (věk zvířete v době nástupu potíží, převážně bytoví psi, nemocní rodiče a sourozenci psa atd.) a typických klinických příznaků. Onemocnění je klinicky neodlišitelné od alergie na krmivo, tudíž diagnóze vždy předchází eliminační dieta (viz. alergie na krmivo). K dispozici jsou i sérologické a intradermální testy, které jsou vhodné pro zjištění konkrétních alergenů a výrobu desenzibilizační vakcíny.

 

Léčba

Psí atopická dermatitida je onemocnění doživotní a nevyléčitelné. Správnou dlouhodobou léčbou je možné udržet pacienty s minimem příznaků nebo zcela bez příznaků. Vyhnutí se alergenům je v tomto případě nemožné. Léčba je vždy individuální (od pravidelného užívání lokálních přípravků, přes celkové léky až po desenzibilizační vakcínu „na míru“).

Psí atopická dermatitida - před léčbou

Psí atopická dermatitida – před léčbou.

 

Psí atopická dermatitida - během léčby.

Psí atopická dermatitida – během léčby.