Základní informace

Onemocnění způsobuje parazit trudník psí (Demodex canis), který žije v chlupových váčcích a mazových žlázách, kde se živí tkáňovým detritem. Štěňata a mladí psi do jednoho roku věku jsou nejčastěji postižená skupina. Nakazí se již při sání mateřského mléka, kdy jsou v těsném kontaktu s matkou. Méně často se onemocnění objevuje v dospělosti, kdy nemoc téměř vždy souvisí se sníženou imunitou. V některých případech se stane, že demodikóza v juvenilním věku přejde do chronického stavu a projevuje se i v dospělosti.

 

Příznaky

Onemocnění se projevuje v lokalizované nebo generalizované formě. Na postižených místech dochází k řídnutí srsti až k úplné ztrátě srsti. Lokalizovaná forma onemocnění se projevuje několika málo ložisky většinou na obličeji. Generalizovanou formou nazýváme stav, kdy je po těle velké množství menších ložisek nebo kdy jsou postiženy velké plochy kůže, výjimečně celé tělo. Léze jsou primárně nesvědivé, ale při déle trvajících potížích se přidruží sekundární bakteriální infekce, která už svědivá je, zároveň se na kůži objevují sekundární změny (např.krusty, hyperpigmentace kůže).

 

Diagnostika

Demodex se diagnostikuje kožním seškrabem z postiženého místa. Trudníci jsou pod mikroskopem díky svému doutníkovitému tvaru těla nezaměnitelní s jinými parazity.

 

Léčba

U štěňat a psů do jednoho roku věku dochází ve velké míře k spontánnímu odeznění příznaků v horizontu 4 – 6 měsíců. Pro vážnější případy a pro demodikózu dospělých jedinců existuje na trhu spousta různě účinných antiparazitik ve formě oplachů, injekcí, spot-on pipet a tablet. Léčba se provádí do dvou negativních seškrabů měsíc po sobě.

Demodex canis