Základní informace

Blecha je nejčastějším vnějším parazitem psů a koček. Blecha je bezkřídlý skákavý hmyz schopný až půlmetrového skoku. Živí se krví hostitele. Dospělá blecha, která se dostane na hostitele, se napije krve, poté se páří a do 24 – 36 hodin po prvním napití krve klade vajíčka. Za jeden den je schopná naklást 30 – 90 vajíček. Vajíčka nejsou lepivá a padají na zem, kde se z nich vylíhnou larvy. Larvy vyhledávají temná místa (např. spáry dlaždic, koberce apod.), kde se zakuklí a následně se vylíhne dospělá blecha. Tento cyklus může trvat různě dlouho, cca. 2-3 týdny při vhodných podmínkách, ale až 5 měsíců v nepříznivých, kdy blecha setrvává v kokonu.

 

Příznaky

Hlavním příznakem zablešení je různě silná svědivost celého těla. Psi se nejvíce drbou kolem uší a na břiše, okusují si nohy po celé jejich délce. Kočky se nejvíce drbou kolem krku a na hlavě, zbytek těla olizují.
Pokud zvíře trpí alergií na bleší kousnutí (alergenem jsou bleší sliny), je svědivost mnohem silnější. Nejvíce bývají postižená záda, kořen ocasu a ocas. Chronické případy jsou typické ztrátou srsti na zádech a drobnými pupínky.

 

Diagnostika

Pokud jde o silné zablešení, na zvířeti můžeme pozorovat dospělé blechy a bleší trus. Bleší trus vypadá jako drobné černé tečky v srsti zvířete, po vyčesání na savý papír pouští červenou barvu, což je způsobeno přítomností nestrávené krve v bleším trusu.
U alergika na bleší kousnutí je situace složitější. Zvíře většinou není silně zablešené, alergii způsobí jen malé množství blech, které nejsou ve většině případů majitelem zvířete zpozorované (a to i po velice dlouhou dobu).

 

Léčba

Na trhu je velké množství přípravků proti vnějším parazitům, ne všechny jsou ale stejně účinné. Vždy je nutné ošetřit všechna zvířata v domácnosti, většinou opakovaně. U alergiků na bleší kousnutí je důležitá sanace prostředí.

 

kocka_alergie-na-blesi-kousnuti

Alergie na bleší kousnutí u kočky.

 

Alergie na bleší kousnutí u psa, sekundárně dermatitida typu „hot-spot“.