Definice

Psi a kočky mohou být alergičtí na jakoukoli složku potravy, která je jim pravidelně i nepravidelně podávána (a to i ve formě pamlsků, piškotů, žvýkacích kostiček atd). Nejčastějším alergenem bývá živočišná bílkovina (kuřecí maso, hovězí maso, ale i jiné druhy masa) a obiloviny, případně soja a kukuřice (bývá součástí komerčních krmiv).

 

Příznaky

Prvotním příznakem je vždy svědivost. Nejčastěji postižená místa bývají okolí očí, okolí tlamy, brada a krk, ušní boltce, zvukovody (někdy jediným příznakem mohou být opakované záněty uší), břicho, okolí konečníku (psi často „sáňkují“ ačkoli jsou odčervení a mají v pořádku anální žlázky), meziprstí obou předních nohou nebo všech čtyř nohou. U některých pacientů se objevují různě vyjádřené zažívací potíže (od nevolnosti projevující se požíráním trávy a nadměrné plynatosti až po chronické průjmy a zvracení). Většina alergiků na krmivo ale bývá bez zažívacích obtíží.

U koček existuje několik typů projevů alergické reakce na krmivo. Častá je svědivost hlavy a krku, ztráta srsti na břiše a vnitřní straně stehen (symetrická alopecie koček způsobená nadměrným olizováním), vyrážka (miliární dermatitida) a různé typy plošných lézí (eozinofilní komplex).

 

Diagnostika

Nejspolehlivější diagnostickou metodou je eliminační dieta na dobu minimálně 8 týdnů. Dieta může být domácí nebo komerční a má specifická pravidla. Pouhá změna značky nebo příchutě granulí nestačí. K dispozici jsou i laboratorní testy, které se provádějí z odebrané krve. Tyto testy jsou ale pouze orientační.

 

Léčba

Jedinou účinnou léčbou je vyhnutí se danému alergenu.

Alergie na krmivo u psa.

Alergie na krmivo u psa.

 

Symetrická alopecie koček

Symetrická alopecie koček.